S prihodom hladnejših mesecev se namakanje vrta in rastlin umiri do naslednje pomladi. Tukaj smo vam strnili nekaj nasvetov o zaščiti vašega namakalnega sistema pred morebitno zimsko zmrzaljo in pripravo sistema na naslednjo sezono.
———————————————————————————-
PODZEMNI NAMAKALNI SISTEM
- Zaprite glavni ventil za dovod vode pred elektromagnetnimi ventili.
- Vsak elektromagnetni ventil aktivirajte za nekaj minut, da izpraznite vodo, ki ostaja v sistemu. Če imate možnost, sistem z uporabo zračnega kompresorja še izpihajte.
- Če so elektromagnetni ventili v jašku, jih zaščitite pred zmrzaljo tako, da jih prekrijete z izolacijskim materialom (npr. kamena volna).
- Iz krmilnih enot, krmilnih elektromagnetnih ventilov, baterijskih krmilnih ur ali Hydro 4 odstranite baterije, da preprečite oksidacijo kontaktov in morebitno razlitje baterij.
- Krmilne ure pospravite na suho in zaščiteno mesto, kjer temperatura ne pade pod +3°C.
- Očistite ostanke nečistoč na filtrih v krmilnih urah in dvižnih razpršilcih. Čiščenje izvedite pod toplo tekočo vodo in po potrebi uporabite nežno krtačko (npr. odslužena zobna ščetka, ki mora imeti mehke ščetine). Ne posegajte po čistilnih sredstvih, saj utegnejo biti abrazivna.
- Če je na sistemu nameščena centrifugalna vodna črpalka, jo izpraznite tako, da odstranite poseben pokrovček. Za potopne črpalke niso potrebni posebni ukrepi, razen izklopa stikala, če pa menite, da utegne voda, kjer se nahaja potopna črpalka zmrzniti, črpalko preventivno lahko odstranite in pospravite.
———————————————————————————-
KAPLJIČNI IN MIKRO NAMAKALNI SISTEM
- Zaprite pipo na katero je priključen sistem.
- Odstranite končni čep ali odprite ventil na koncu linije, da spustite vodo iz sistema.
- Če imate krmilno uro, izberite ročno odpiranje za nekaj minut, da odstranite preostalo vodo, ki ostaja v sistemu.
- Odvijte krmilno uro, odstranite baterijo, da preprečite oksidacijo kontaktov in jo shranite v zaščiten in suh prostor, kjer temperatura ne pade pod +3°C.
- Če želite in imate to možnost, lahko kapljične cevi pospravite na varno mesto za čez zimo. Na ta način se boste izognili poškodbam cevi zaradi zunaj živečih živali, ki bi rade prišle do pitne vode, poleg tega pa boste cevem podaljšali življenjsko dobo.